Co je licence?

- Ladislav Šmarda

Jedná se o příklad využití originální autorské tvorby. S rozvojem virtuálního prostředí i práv na internetu narostla potřeba vymezení hranic užití i ochrana originální tvůrčí činnosti. Duševní vlastnictví a autorská tvorba mají enormní hospodářský význam. To však jen za předpokladu, že právo poskytne nástroje, které zaručí ochranu oprávněných zájmů autora (hlavně majetkových).

Originální tvorba dnes často nemá hmotnou podobu (nelze ji „ohmatat“). Zákon tyto statky souhrnně pojmenovává nehmotnými statky. Právě licence je nástroj umožňující dočasný převod výkonu některých práv původního autora. Právní ochrana pak nabývá zvláštní rozměr v oblasti ochrany práv v online prostředí.

Definice licence

Zjednodušeně jde o oprávnění k výkonu práva z duševního vlastnictví. Duševním vlastnictvím lze potom ve zkratce chápat výsledky originální tvůrčí činnosti autora.

Majetková práva související s duševním vlastnictvím původně nabývá jeho tvůrce (autor). Pokud chce autor získávat užitek z vytvořeného autorského díla, případně se o výsledky díla podělit s dalšími osobami, může výkon takového práva umožnit jiné osobě.

Právě dočasné poskytnutí výsledku tvůrčí činnosti zpravidla nazýváme licencí. Tímto právním nástrojem uspořádáte vztahy mezi Jedná se o právní nástroj k uspořádání vztahu mezi poskytovatelem (osoba, která je oprávněna s licenčními právy nakládat) a nabyvatelem (osoba, která získává oprávnění výkonu).

Licenční smlouva a licenční podmínky

Licenční smlouva

Licence jako právo nejčastěji vzniká na základě licenční smlouvy. Autor nebo oprávněná osoba ze svého práva umožní využití jeho díla konkrétním způsobem. Jde o závazek:

  • Poskytovatele (ten kdo dává – chce produkt svého úsilí předat a případně získat odměnu) ve vztahu k;
  • Nabyvateli (kdo přijímá – má zájem na jeho užívání);
  • kde jsou definovány podstatné i doprovodné podmínky užívání.

Smluvní strany tím vymezí základní smluvním rámec pro obě strany. Při poskytnutí autorského obsahu si smluvní strany vymezí pravidla výkonu (licenční podmínky).

Licenční podmínky

Smluvní ujednání bývají zapsaná ve formě standardizovaných textů. Licenční podmínky často působí jako licenční smlouva. Zároveň se jedná o jednotný formulářový text, který lze poměrně jednoduše využít při oslovení velkého množství nabyvatelů (uživatelů) konkrétního duševního vlastnictví. 

Jak licence funguje?

Poskytovatel v rámci licenčních ujednání (licenční smlouvy) vymezí základní nastavení vztahu. V písemné smlouvě si definujte výchozí prvky spolupráce. Se smluvním partnerem si vyjednejte úplné znění smlouvy. Obecný princip spolupráce v oblasti licencí zahrnuje podstatné náležitosti, které se v naprosté většině věnují podobným otázkám. Tyto otázky si pro vás rozebereme v příspěvku níže.

Výhradní nebo nevýhradní licence

Licenci můžete sjednat s omezením dalšího výkonu práv z licence (výhradní) jeho autorem. Opak je nelimitující volnost dalšího užívání (nevýhradní). Pro případ, že si nic dalšího ve smlouvě nestanovíte, platí, že jste si sjednali licenci nevýhradní.

Výhradní licence

Při sjednání výhradní licence nemá poskytovatel právo tutéž licenci poskytnout jiné osobě, ani využívat sám. Smluvní strany si mohou výslovně sjednat, že omezení se nevztáhne na užívání licence poskytovatelem. Pokud si se svým smluvním partnerem neujednáte něco jiního, jste jako poskytovatel smluvně zavázán, a nemůžete využívat práv z licence.

Nevýhradní licence

Pokud smluvní strany sjednají nevýhradní licenci, není poskytovatel ze zákona limitován v dalším využití oprávnění k výkonu práv z licence. 

Výhradní licence zvýhodňuje nabyvatele. Nabyvatele těší, že získává téměř monopolní postavení při rozhodování o využití licenčních práv. Pokud nabyvatel využívá licenci nedostatečně, můžete jako poskytovatel od smlouvy odstoupit. Poskytovatel je chráněn tímto režimem ochrany, aby nedocházelo k nepříznivému zásahu do jeho práv autora. Například za situace, kdy je odměna z poskytnuté licence vázána na výkonnostní složku (např. množství prodaných kusů, prodej za min. cenu, min počet hodin, atd..), můžete se jako poskytovatel za určitých podmínek domáhat skončení smlouvy. Je-li nabyvatel opatrný může i tuto zákonnou možnost poskytovatele vyloučit nebo patřičně omezit v rámci smlouvy.

Závěr

Licencí rozumíme základ oprávnění práv z duševního vlastnictví. Licenční podmínky upravují pravidla výkonu licenčních práv. I přes zřejmý význam nebývá v rámci smluvní úpravy věnován náležitý prostor pro dostatečnou úpravu, většina vztahů z licence tak probíhá v režimu zákona.

Tento jsme věnovali právu duševního vlastnictví a prostředí vztahů online. Pokud potřebujete v této souvislosti právní radu, jsme tady od toho, abychom Vám pomohli. Jsme advokáti v oblasti licencí.