Vlastní nástroj umělé inteligence?

- Ladislav Šmarda

Tvůrci ChatGPT přišli s novinkou, která má rozšířit a usnadnit využití umělé inteligence v rámci běžného chodu vašeho podnikání. Prostřednictvím vytvořeného aplikačního nástroje nyní získáte možnost využít stávající programové vybavení a prostřednictvím vložení vlastních dat získáte příležitost „vycvičit si“ umělou inteligenci jako vlastního pomocníka (vlastní nástroj umělé inteligence). Díky tomu by měl být generované výstupy více šité na míru vaší potřeby. 

Co je umělá inteligence?

Základní prvky umělé inteligence jsme pro Vás definovaly v rámci příspěvků (zde a zde). Umělou inteligenci většina z Vás vnímá jako technický nástroj, který má nahradit lidskou činnost / uvažování. Na vytvořených vstupech prostřednictvím definovaný příkazy a operací provede definované úkony. Na podkladě zadaného dotazu pak uživatelům po správném zadání poskytne své výstupy. 

K čemu vlastní nástroj umělé inteligence?

Pro opravdové usnadnění práce umělou inteligencí potřebujte specializovaný nástroj. Chcete-li vytvořit kvalitní výstup, nestačí Vám pouze strohé informace a sdělení z obecného nástroje. Potřebujete si vytrénovat vlastního specialistu prostřednictvím svých dat a přesně k tomu by měla sloužit novinka rozšíření ChatGPT. 

Díky ní si vytvoříte datasety a informace, na jejichž základě se umělá inteligence učí. Nahráním vlastních materiálů a souborů usnadníte práci při vyhodnocení informací, které považujete za relevantní pro zpracování výstupu. Výsledek práce umělé inteligence díky tomu lépe zpracuje finální výstup, který při zadání příkazu očekáváte. Neodpovídá-li Vášim představám, máte možnost předávat vlastní zpětnou vazbu, což přispěje ke kvalitnímu zpracování směrem do budoucna.  

Je bezpečné učit vlastní nástroj umělé inteligence?

Tvůrci chatGPT na svém webu uvádí, že nebudou mít přístup k informací a datům, které v rámci jejich nástroje do systému umělé inteligence vložíte. Lze se na tyto prohlášení spolehnout? Skutečně věříme, že obchodní korporace, která si klade za cíl dobytí trhu ve vyhledávání poskytne neplacený nástroj zcela zdarma nebo je v tom někde háček? To, nechť si každý posoudí podle své nejlepší úvahy. Každopádně v této záležitosti asi nepočítejte s existujícími nástroj právní ochrany ze strany soudů. Prakticky kdo dnes neumí po právní stránce s umělou inteligencí pracovat. 

Závěr

Pokud Vás zajímá tvorba vlastního nástroje umělé inteligence, tvůrci ChatGPT vytvořili novinku, která by se Vám mohla líbit. Nezapomínejte však na možná rizika spojená s poskytnutím vašich dat a informací třetím stranám. 

Máte rádi obsah naší advokátní kanceláře? Sledujte nás na sociálních sítích (FacebookInstagramLinkedIN) a dejte nám vědět, o čem byste rádi věděli více.