Výběr živnosti firmy (Jak začít podnikat)

- Ladislav Šmarda

Každá obchodní firma může podnikat jen disponuje-li řádným oprávněným k výkonu této činnosti. Oprávnění pro tyto účely přiděluje živnostenský úřad. Výběr živnosti firmy definuje její zaměření. Jak podnikatelé v zásadě provádíte zacílení produktů/služeb označením činností, které bude v rámci své firmy nabízet. Příspěvek věnujeme výběru živnosti firmy při jejím založení. Jde o správné vymezení činností, kterým se budete v rámci své firmy věnovat.

Postupně zpracováváme jednotlivá témata, která vás ve spojitosti s podnikáním zajímají (obecný úvod, název, forma, sídlo, účetnictví, odvody, daně, sociální, zdravotní, datová schránka). V rámci témat pro začátky podnikání advokátní kanceláře jsou pro vás připravili tento příspěvek, který je věnován právě výběru živnosti.  

Co ovlivní výběr živnosti firmy

Některé živnosti můžete získat pouhým splněním základních podmínek a podáním žádosti (živnost ohlašovací), k jiným musí podnikatel disponovat také dosaženým vzdělání, kvalifikací a/nebo zkušeností v oboru (živnosti řemeslné a nebo vázané). Některé typy živností navíc získáte pouze po udělení zvláštního pověření, až na základě zvážení a rozhodnutí živnostenského úřadu (nepostačí jen podání žádosti, ale bude nutné udělit koncesi) a musíte splnit širší rozsahu podmínek pro jeho udělení. 

Jaké jsou podmínky získání živnosti firmy?

Pro získání živnosti firmy musíte souhrnně splnit podmínky stanovené zákonem. V závislosti na zaměření vaší činnosti budete nuceni splnit podmínky, které s výkonem podnikání souvisí (včetně sídla).

Obecné podmínky k získání živnosti firmy

  • máte více než 18 let (lze nahradit souhlasem soudu) – doložíte občanským průkazem nebo rozsudkem soudu
  • jste svéprávný (není omezení, ani existující duševní porucha) – předpokládá se, že jste v pořádku
  • nebyli jste odsouzeni za úmyslný trestný čin v oblasti podnikání – doložíte výpisem rejstříku trestů (může provést notář a/nebo na poště, která je pro tyto účely vybavena)
  • právnická osoba odvozuje oprávnění od fyzické osoby (tato musí mít splněny podmínky živnosti) – dodáte potvrzení o založení (začátky) a (nebo existenci z obchodního rejstříku

Zvláštní podmínky získání živnosti firmy

  • Splníte obecné podmínky (viz. výše);
  • Pokud to zákon vyžaduje (živnosti řemeslné, vázané a koncesované), splníte další stanovené podmínky a podáte žádost – doložení podmínek splníte zvláštním přípisem (např. potvrzení o dosažení praxe, ověřený doklad o dosažení potřebného vzdělání);
  • Když to zákon nevyžaduje, stačí, že si o získání živnosti zažádáte;
  • V některých případech zvláštních typů živnosti, musíte kromě praxe a kvalifikace získat také povolení, které udělí živnostenský úřad po posouzení Vaší žádosti. 

Neexistence překážky k získání živnosti firmy

  • Neexistence překážky provozování živnosti;
  • Došlo ke konkursu podle insolvenčního zákona vůči vaší osobě;
  • Neuspokojili jste své věřitele v rámci insolvence na vaši osobu;
  • Byli jste statutárním orgán (zástupce) obchodní společnosti, vůči které byl prohlášen úpadek;
  • Soud nařídil, že nemusíte po určitě dobu vykonávat živnostenské podnikání;
  • Zpravidla jde o dobu 3 let od právní moci rozhodnutí. 

Kde a jak získat živnost firmy?

Živnost získáte u kteréhokoli živnostenského úřadu na území České republiky. V zásadě lze provést registraci v každém větším městě (obec s rozšířenou působností), které disponuje živnostenským úřadem. 

Osobně se dostavíte v úředních hodinách na příslušný úřad. Vezměte s sebou listiny, které potřebuje (notářské potvrzení o založení právnické osoby, výpis z rejstříku trestů, souhlas s umístěním sídla, doklad o dosaženém vzdělání a kvalifikaci, čestné prohlášení, atd…). Můžete rovněž vše obstarat prostřednictvím svého zástupce (i právního). Nemusíte vyplnit žádný zvláštní formulář, úředník s vámi vše projedná a zapíše údaje do vygenerovaného elektronického formuláře. 

Nezapomeňte, že zápis je spojen s úhradou správního poplatku (dnes se jedná o 1 000,- Kč). Pro jistotu buďte připraveni na platbu kartou i v hotovosti. 

Druhy živností firmy

Jak už jsme nastínil v úvodu příspěvku, rozeznává živnostenský zákon následující typy živností:

Živnost ohlašovací (volné)

  • dostavíte se na živnostenský úřad v místě sídla (bydliště FO a/nebo místo sídla založené obchodní společnosti,
  • seznam činností vyberete z předem definovaného seznamu (živnosti neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona) – naleznete volně online (například zde – scrollujte až dolů, zajímají Vás přílohy zákona)
  • více je v tomto případě lépe, doporučujeme uvést širší rozsah živností, zejména takové, které budete provádět i v budoucnu, nejen na začátku – poplatek jev zásadě pořád stejný, ale nemusíte kvůli každé změně chodit na živnostenský úřad, a platit další poplatky (notáři ani úřadu)
  • získání živnosti zvládnete při jediné návštěvě, máte-li s sebou veškeré nezbytné přílohy (např. při založení obchodní společnosti vezměte si s sebou souhlas s umístěním sídla a rozhodnutí od notáře o založení obchodní společnosti)
  • nezapomeňte na úhradu správního poplatku (nyní 1 000 Kč)

Živnosti řemeslné a vázané

Potřebujete splnit povinnosti jako v případě ohlašovacích živností. Nadto musíte disponovat kvalifikací, která vám umožní tyto činnosti samostatně vykonávat – vedle výše uvedených příloh proto vezměte s sebou také doklad (úředně ověřenou kopii) o dosaženém vzdělání / kvalifikaci.

živnosti řemeslné

Podle přílohy č. 1 živnostenského zákona (půjde např. o. Řeznictví a uzenářství, mlynářství, pekařství a cukrářství, slévárenství, zpracování kůže, hostinářství, kominictví, atd…).

  • K získání potřebujete odborné vzdělání v oblasti provozování této živnosti
  • Případně lze kvalifikaci získat, pokud jste obdrželi praxi u oprávněného držitele tohoto živnostenského oprávnění, lze tak získat pouze v některých zákonem označených případech 
  • Další možností je odvození výkon živnosti od oprávněného držitele tohoto živnostenského oprávnění 
živnosti vázané

Podle přílohy č. 2 živnostenského zákona (půjde např. O nakládání s tabákovými výrobky, nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, nakládání s odpady, oční optika, atd…) 

  • Odbornou způsobilost lze získat jen za podmínek splnění předpokladů podle zvláštních právních předpisů (např. Zákona o odpadech)
  • Potřebujete tedy splnění kvalifikace a podání žádosti
  • Další možností je odvození výkon živnosti od oprávněného držitele tohoto živnostenského oprávnění 

Živnosti koncesované

Podle přílohy č. 3 živnostenského zákona (zde jsou uvedeny podmínky). Velmi často vyžadují dosažení vysokoškolského vzdělání a/nebo vyššího odborného vzdělání v oboru.

Advokátní kancelář vám pomůže s výběrem živnosti firmy

V rámci advokátní kanceláře se věnujeme vašim začátkům podnikání (včetně tématu výběr živnosti firmy). Dnešní příspěvek byl věnován výběru správného zaměření vaší živností a jaké jsou podmínky získání a provozování živnosti dle zaměření vaší firmy. Máte-li zájem a další témata související se začátky podnikání, podívejte se na naše příspěvky v této oblasti (obecný úvod, název, forma, sídlo, účetnictví, odvody, daně, sociální, zdravotní, datová schránka). Pokud se vám příspěvek líbil, budeme rádi za jeho sdílení a zpětnou vazbu. 

Pokud potřebujete ve věci poradit, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář v Olomouci nebo v Praze. Můžete nás kontaktovat. (FacebookInstagramLinkedIn).