Registrace podnikatele k dani

- Ladislav Šmarda

Jak začít podnikat a jaké kroky Vás na cestě k vysněnému cíli musíte podniknout jsme si pro Vás připravili v rámci série článků naší advokátní kanceláře. V této části se zaměříme na odvodové povinnosti ve vztahu k jednotlivým orgánům státu. Dnes si představíme, základní povinnosti ve vztahu k finančním úřadům a jak probíhá registrace podnikatele k dani.

Povinná registrace podnikatele k dani při zahájení

Jako nový podnikatelský subjekt se stáváte povinnou osobou v oblasti příjmových daní. Mezi podnikateli převládá mylná představa, že je třeba dosáhnout určité prahové hranice příjmů (50 000,- Kč). Povinnost k registraci vzniká již ke dni zápis podnikání do příslušných registrů. Od tohoto okamžiku Vám počíná běžet lhůta pro registraci. Dosažení žádné hodnoty není potřeba. Zpravidla finanční úřady řeší neprovedení registrační povinnosti až v případech dosažení hodnoty mimořádných osvobozených příjmů (podle ustanovení § 10 zákona o dani z příjmu). 

Oznámení podnikatele o zahájení podnikání

Registraci provedete u příslušného finančního úřadu. Váš finanční úřad je podle zapsaného sídla vašeho podnikání. Pokud zahájíte podnikání v Praze (např. Praha 5), bude Vašim příslušným finančním úřadem Finanční úřad pro hlavní město Prahu, Územní pracoviště pro Prahu 5. Zde zasíláte registraci a následně jde o vaše kontaktní místo pro účely plnění daňových povinností (registrací i plateb).

Jak provést registrace podnikatele k dani

Termín.

Registraci musíte provést nejpozději do 30 dnů de dne zahájení podnikání. 

Jak provést?

Registraci provádíte na předepsaných formulářích finanční správy (nesnažte se přijít s vlastním kreativním řešení, v systému byrokracie platí formuláře), díky nim vyplníte veškeré nezbytné údaje. 

Kolik je sazba daně?

OSVČ. Podnikáte-li jako fyzická osoba, bude sazba daně 15%. Nejprve dojde k určení vašeho daňového základu (příjmy – výdaje) a z něho bude vyměřena příslušná částka daně (se zohlednění slev na poplatníka).

s.r.o.. Podnikáte-li v režimu s.r.o., bude základ daně násoben sazbou 21%. V případě výplaty společníkovi navíc ještě zdaníte příjem jako fyzická osoba.

Kam odeslat podání?

Zprávu odešlete prostřednictvím datové zprávy do datové schránky příjemce. Můžete provést i osobně na podatelnách příslušného finančního úřadu.

Kam platit zálohy?

Podnikáte-li jako OSVČ, může Vám podle zvoleného daňového režimu vzniknout povinnost hradit zálohy v předepsané výši. V prvním roce podnikání nemáte žádnou historii, stát Vám vyměří povinnost základní. Platební účet se liší v závislosti na tom, kterému finančnímu úřadu jste podřízeni (každý finanční úřad má svůj účet).

Registrace podnikatele k dani DPH

Zápisem do příslušného registru se automaticky nestáváte plátcem daně z přidané hodnoty. Následně každý Váš příjem podléhá zvláštní dani z přidané hodnoty. Finanční správě musíte označit bankovní účet, který budete užívat pro. své podnikání. Každý měsíce (případně kvartálně) musíte přiznat a následně odvést daně z veškerých vašich příjmů. Nadto vzniká povinnost vytvářet kontrolní hlášení (aby nedocházelo k nesouladům v reportech jednotlivých podnikatelů). Abyste se plátcem DPH stali musíte:

Dobrovolně zažádat o registraci

Podle zákona o dani z přidané hodnoty může každý ekonomicky činný subjekt požádat o dobrovolnou registraci k DPH. K tomu musíte využít předepsané formuláře finanční správy. V minulosti byl tento model velmi zneužíván k podvodům v oblasti DPH, proto se v případě dobrovolné žádosti připravte na zvýšenou kontrolu a dozor ze strany finančních úřadů.

Povinnost registrace podnikatele k DPH

Dosáhnete-li příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců (nikoli rok, ale měsíce za sebou), vznikne Vám rovněž registrační a odvodová povinnost k DPH. První registraci provedete skrze předepsaný formulář a následně ve vztahu k finanční správě musíte od následujícího měsíce plnit veškeré povinnosti související s DPH.

Advokátní kancelář radí

Dnes jsme Vám představili daňové i jiné odvodové povinnosti (sociální a zdravotní pojištění), které jsou nedílnou částí podnikání. Jako podnikatelé (firmy i OSVČ) jste povinni provést předepsané závazky ve vztahu státu a je vhodné zahájit správně, aby nevznikaly problémy. 

Tento příspěvek jsme si pro Vás připravili v souvislosti s tématem: Jak začít podnikat?. Pokud uvažujete o tom, že chcete podnikat, inspirujte se v našich článcích na téma: Jak zvolit sídlo, formu, živnost, a na jaké otázky byste měli být schopni odpovědět. 

Pokud potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat. (FacebookInstagramLinkedIn). Sledujte naši advokátní kancelář prostřednictvím sociálních sítí a dejte nám vědět, jaká témata byste rádi v rámci příspěvků rozpracovali.