Dnešní příspěvek se zaměřuje na vysvětlení pojmu půjčka. Tento relativně známý termín je z českého právního prostředí užíván v souvislosti s dočasným poskytnutím peněz a jejich následném vrácení. Kde najdete tento pojem v občanském zákoníku a jak se tento institut v praxi využívá se dozvíte v následujících řádcích. Jde o příspěvek, který si pro Vás připravili naši advokáti z advokátní kanceláře pana Šmardy.
Co je půjčka?
Termín „půjčka“ byste dnes hledali v občanském zákoníku marně. Jde o institut, který historicky používal starý občanský zákoník ve spojitosti s dočasným poskytnutím věcí stejného druhu. Dnes je pojem uznáván pod pojmem zápůjčky.
Půjčka je tradičním výrazem pro dohodu, kdy jedna strana poskytuje druhé straně peníze nebo jiná aktiva stejného druhu (opět genericky určená) s tím, že se zavazuje je po určité době vrátit. Půjčka je tedy zcela shodná s institutem zápůjčky. Jediný rozdíl je v tom, že tento pojem využíval historický občansky zákoník (40/1964 Sb.) a tento již není pro vztahy dnes uzavřené použitelný. Opět se jedná o reálný kontrakt a v zásadě je nutné splnit podstatné náležitosti.
Čím se půjčka vyznačuje?
Právní termín půjčka popisuje závazek k poskytnutí věcí stejného druhu, například peněz nebo jiných genericky určených věcí, a jejich následným vrácením po uplynutí sjednané doby. Klíčové prvky zahrnují určení smluvních stran, definici předmětu (například částky) a povinnost vrátit věc po uplynutí dohodnuté doby, ať už tutéž věc, nebo věc stejného druhu.
Běžně se půjčka používá mezi občany při poskytnutí peněz s následnou povinností jejich vrácení. Jedná se o smluvní závazek, kde zapůjčitel poskytuje určitou částku jiné osobě, vydlužiteli, který má povinnost tuto částku ve stanoveném termínu vrátit.
Druhově stejné plnění půjčky
Druhově stejné plnění je pro fungování a existenci půjčky naprosto zásadní. Bez této možnosti by byla prakticky vyloučena možnost volného nakládání s poskytnutými prostředky. Zkuste si představit situaci, kdy vám bude poskytnuta tisícikorunová bankovka s konkrétním číselným označením. Pokud byste měli povinnost vrátit právě tuto konkrétní bankovku, museli byste ji sledovat a dohledávat podle jejího nezaměnitelného číselného kódu.
Po skončení půjčky byste museli vrátit tu stejnou bankovku. Díky možnosti vrácení věci stejného druhu máte možnost nejen vrátit jinou tisícikorunovou bankovku, ale také zaplatit v různých bankovkách podle svého výběru, pokud smlouva neurčí jinak (například vyloučení platit v mincích – po 1,- Kč mincích byste asi přijmout vrácení nechtěli).
Půjčka jako „reálný kontrakt“
Podstatné je, že zápůjčka je tzv. reálný kontrakt. To znamená, že závazek vznikne pouze v případě, že je předmět půjčky skutečně předán. Pokud by k předání částky nedošlo, smlouva by nemusela být pro strany závazná, což záleží na její textaci. Zároveň je nutné pamatovat na situace elektronického odeslání peněz.
Závěr
Půjčka je tradičním institutem v praxi využívaným pro poskytnutí peněz. Tento pojem byl přijetím občanského zákoníku nahrazen „zápůjčkou“, nicméně i přesto je dnes ze strany veřejnosti užíván. Doporučujeme volit pojem zápůjčka, aby nevznikaly nežádoucí problémy s aplikací smlouvy.
Pokud potřebujete poradit se sepsáním smlouvy o zápůjčce nebo hledáte advokáta, který vám pomůže vymáhat dlužnou pohledávku, obraťte se na naši advokátní kancelář.
Máte-li rádi naše příspěvky, nezapomeňte dát palec nahoru a sledujte nás prostřednictvím našich sociálních sítí (Facebook, LinkedIn či Instagram). Děkujeme.