Promlčení pohledávky

- Ladislav Šmarda

Dnes Vám představíme právní institut promlčení pohledávky a co v praxi znamená pro uplatnění Vašich práv. Vlivem plynutí času pohledávka oslabuje. Ať již uzavřete smlouvu o zápůjčce, smlouvu o úvěru nebo máte jinou pohledávku z obchodního styku, nemůžete čekat nepřiměřeně dlouho, než ji jako své právo uplatníte. Motivaci pro uplatnění práva je promlčení pohledávky, a tomuto institut se dnes budeme věnovat v našem příspěvku advokátní kanceláře.

Co je promlčení pohledávky?

Promlčení je zákonem definovaný časový úsek, po jehož uplynutí není dlužník povinen plnit. Kdyby neexistovalo, měl by věřitel možnost uplatnit svoji pohledávku v zásadě kdykoli po splatnosti za dobu existence dlužníka. Tím by se ovšem snižovala jistota a často i potřebné informace důležité k uplatnění pohledávky (s odstupem času se většinou snižuje úspěšně prokázat existenci pohledávky i okolnosti jejího sjednání). Zároveň tím právo získává určitý atribut stability.

Zákonodárce tedy definoval předepsaný časový interval, v jakém musí věřitel své právo uplatnit u soudu.

Jaká je lhůta promlčení pohledávky?

Promlčení práva se liší v závislosti na právním titulu. Současná právní úprava navíc umožňuje sjednat smluvní promlčecí dobu nad rámec zákonem stanovené právní úpravy.

Obecná promlčecí doba pro případ smluvních závazků (a z nich plynoucích pohledávek) činí 3 roky. V některých případech může být i 10 letá (i 15 let). Počítejte s tím, že promlčení počíná běžet od okamžiku, kdy mohlo být právo poprvé vykonáno.

Kdy pohledávku uplatnit?

Na Vaší straně je žádoucí nesplacenou pohledávku řešit co možná nejdříve.

Právní faktory. Důvodem jsou právní faktory v podobě oslabení důkazní pozice, včetně ohrožení výkonu práva v důsledku jeho oslabení časem.

Ekonomické faktory. Plynutí času se zvyšuje možnost nežádoucího stavu na straně dlužníka a jeho následná neschopnost splnit přijaté závazky (vaše pohledávky). Včasné uplatnění může hrát roli v tom, zda své pohledávky z dlužníka vymůžete.

Stavění a přerušení promlčecí doby

Některé okolnosti mohou promlčecí dobu: pozastavit (stavění) nebo přerušit. V praxi to znamená, že v případě:

Stavění – dochází k pozdržení běhu promlčecí doby, tzn. původní lhůta neplyne (např. po dobu řádného uplatňování práva před soudem – vymáhání pohledávky);

Přerušení – promlčecí doba se přetrhne a začíná běžet znovu, tzn. vznikne nová promlčecí doba (vydáním soudního rozsudku k uplatnění pohledávce, uznáním dluhu, atd…).

Jaké jsou důsledky promlčení pohledávky?

Promlčení pohledávka nezaniká, ale její nárok je podstatně oslaben. Dlužník dostává prostředek obrany v podobě tzv. námitky promlčení. Uplatníte-li svoji pohledávku před soudem a dlužník úspěšně namítne promlčení práva, soud Vám nárok nepřizná (a nadto můžete být povinni uhradit dlužníkovi náklady řízení související se sporem). Věřitel tím ztrácí možnost získat soudní rozhodnutí, kterým by dlužníka přinutil povinnost splnit.

Jinými slovy právo stále „žije“ ale je v důsledku promlčení velmi oslabeno. Zákony nicméně připouští v některých případech pohledávku znovu oživit. Navíc podle občanského zákoníku existují možnosti, které věřiteli dávají možnost využít proti dlužníkovi i promlčenou pohledávku.  

Závěr

Promlčení pohledávky je právem nastavený časový limit k uplatnění práva. Institut slouží k zajištění právní jistoty a stability v právních vztazích, neboť omezuje dobu, po kterou mohou být nároky uplatňovány. Máte-li pohledávku, nečekejte příliš dlouho, než ji uplatníte. Vyhnete se tím nepříjemnému překvapení v podobě promlčení. Potřebujete poradit v oblasti pohledávek? Napište dotaz našim advokátům – kontaktovat.

(FacebookInstagramLinkedIn