Právní vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli jsou často spojovány se zákoníkem práce, který upravuje jejich postavení a vzájemné právní vztahy. Pracovní právo však zahrnuje i řadu dalších předpisů, které ukládají zaměstnavatelům povinnost zajistit, aby práce zaměstnanců probíhala v souladu se stanovenými standardy, jejichž dodržování kontroluje a vynucuje stát. Dnes si povíme více o tom, jak probíhá inspekce práce.
Jak probíhá inspekce práce: Zahájení
Zjištění pochybení
Problematika, jak probíhá inspekce práce, se zpravidla od toho, zda o ní zaměstnavatel předem věděl, nebo ji zjistil až při zahájení na pracovišti (samotný výkon inspekce práce). Nejčastěji bývá prováděna v situacích, kdy inspektorát práce obdržel podnět ze strany zaměstnanců, případně někoho dalšího. Inspekce práce je prováděna přidělenými kontrolory, kteří provádějí zjištění přímo v provozu konkrétního zaměstnavatele.
Průběh inspekce práce u zaměstnavatele
Zaměstnanci příslušného inspektorátu práce se v předem stanovený den dostaví do místa provádění prací zaměstnavatele. Při vstupu se prokáží dokladem a právním důvodem pro provedení inspekce uvnitř provozu zaměstnavatele. V místě pak provádí zjištění k posouzení souladu dodržování právních předpisů ze strany zaměstnavatele v oblasti zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti.
Inspektorát práce provádí zjištění nejčastěji prohlídkou objektu, prohlídkou pracovních pomůcek a vybavení zaměstnanců, výslechem zaměstnanců, kontrolou dokumentů, listin a smluv, záznamy o pracovní době, mzdové podklady.
Nezřídka bývá spojeno a koordinováno rovněž cizineckou policii na případná zjištění v oblasti nedovoleného pobytu / nedovoleného pracovního pobytu.
Hodnocení výsledků inspekce práce
Po provedení kontroly provedou úřední osoby shromáždění získaných podkladů (smlouvy, listiny, fotodokumentace, kniha úrazů, výslechy svědků, atd…). konkrétní úřední osoby, které prováděly zjištění u zaměstnavatele následně vyhotoví protokol, který bude obsahovat souhrn zjištěných skutečností a provedený závěr. Současně správní orgán vytvoří spis o provedené kontrole, který bude souhrnem veškerých podkladů zjištěných v rámci řízení. Závěr protokolu musí korespondovat s tím, co správní orgán zjistil a na základě jakých skutečností.
Námitky zaměstnavatele proti protokolu z inspekce práce
Proti provedeným zjištěním máte jako zaměstnavatel možnost podat námitky. Námitky svoji povahou rozporují, co správní orgán zjistil v rámci provedené inspekce. Musí dále obsahovat důkazy k prokázání tvrzených skutečností ze strany zaměstnavatele. Nevyužijete-li své práva podat námitky, jde jen velmi obtížně napadat zjištěné skutečnosti, které jsou podkladem pro vydání správního rozhodnutí. Pokud s nálezy inspekce práce nesouhlasíte, musíte to oznámit prostřednictvím námitek.
Rozhodnutí inspektorátu práce (jak probíhá inspekce práce)
Protokol provedené inspekce práce je základem pro další postup správního orgánu ve věci. Jde o základní shrnutí provedených skutkových zjištění inspektorátu práce, které společně s námitky zaměstnavatele slouží pro vydání rozhodnutí. Odlišná sekce po shlédnutí zjištěných skutečností vydá správní rozhodnutí.
Příkaz inspektorátu práce
Prvním rozhodnutí ve věci bývá zpravidla příkaz. Jde o zjednodušenou formu správního rozhodnutí, které zpravidla obsahuje zjednodušené odůvodnění. Inspektorát práce vydá rozkaz, nemá-li pochybnosti o úplnosti a správnosti zjištění uvedených v protokolu (takřka vždy). Závěrem poučí zaměstnavatele o možnosti podat proti vydanému rozhodnutí odpor.
Odpor zaměstnavatele proti rozhodnutí inspekce práce
Zaměstnavatel je oprávněn ve lhůtě stanovené v rozhodnutí (15 dnů) podat odpor. Podáním odporu se původní zjednodušené rozhodnutí zruší a správní orgán záležitost projedná v rámci klasického správního řízení. Částečná odlišnost s tím, že podkladem skutkové části je z podstatné části protokol.
Nepodání odporu
Pokud zaměstnavatel nepodá odpor, vydané rozhodnutí ve zjednodušené podobě vstoupí do právní moci. Nepodání odporu je spojeno prakticky s nemožností cokoli dalšího rozporovat (až na výjimky).
Odvolání zaměstnavatele proti rozhodnutí inspektorátu práce
Nesouhlasíte-li s rozhodnutím inspektorátu práce, případně udělenou správní sankcí, máte možnost podat v zákonné lhůtě odvolání. Vedle běžných náležitostí správního podání musíte jako zaměstnavatel tvrdit a prokázat rozpor se zákonem, případně nezákonnost sankce. Rozhodovat o odvolání bude provádět nadřízený správní orgán.
Následně (i po neúspěšném odvolání) můžete jako zaměstnavatele zvážit podání správní žaloby. Žaloba ve správní soudnictví slouží ke zrušení napadeného rozhodnutí správního orgánu. Přezkum správních žalob provádí specializované senáty krajských soudů. Výhodou této části řízení, že výklad práva provádí nezávislé soudy, složené z právníků (zároveň nejsou na výsledku angažované a posuzují věc objektivně).
Naši advokáti radí
Tento příspěvek jsme věnovali právní otázce: jak probíhá inspekce práce. Zjednodušeně jsme vám poskytli základní vzhled do právních povinností zaměstnavatele v případě inspekce práce. Pokud budete chtít více příspěvků na toto téma, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím sociálních sítí (Facebook, Instagram, LinkedIn) nebo nás kontaktovat.
Pokud Vás jako zaměstnavatele trápí inspekce práce, obraťte se na naši advokátní kancelář. Advokáti Vám pomohou při ochraně vašich pracovněprávních práv.