Co je inspekce práce?

- Ladislav Šmarda

Právní vztahy mezi zaměstnance a zaměstnavatelem jsou často spojovány se zákoníkem práce. Tento právní předpis reguluje postavení a právní vztahy zaměstnance a zaměstnavatele. Pracovní právo je regulováno nepřeberným množstvím předpisů. Zaměstnavateli zákony ukládají podřídit výkon práce zaměstnance v režimu standardů, které kontroluje a vynucuje stát. Inspektoráty práce dohlížející nad jednáním zaměstnavatele v právních vztazích se zaměstnanci a vykonávají v oblasti dohled, tzv. inspekce práce.

Co je inspekce práce a jak taková kontrola ze strany inspektorátu práce v praxi zjednodušeně probíhá si pro Vás naše advokátní kancelář připravila v následujícím příspěvku.  

Jak vypadá inspekce práce?

Pracovník příslušného inspektorátu práce (úřední osoba) se v den kontroly staví na místo. Inspekce práce probíhá po předchozím oznámení a/nebo je u zaměstnavatele prováděna bez předchozího oznámení. Úředník provádí inspekci práce zejména na posouzení dodržování pravidel podle zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti.

Zpravidla inspektorát práce provádí kontrolu zaměstnavatele poté, co byl na možná pochybení v oblasti pracovních předpisů podán podnět, ovšem může se jednat i o případy nahodilé kontroly ze strany Inspektorátu. Některá odvětví jsou pak kontrolována častěji (zejména stavebnictví, gastronomie, jednoduché manuální činnosti).

Co je cílem inspekce práce?

Inspekce práce je prováděna k odhalení a potrestání porušování pracovněprávních předpisů. Cílem je odhalit a následně pokutovat nesprávné právní postupy v oblasti práv zaměstnanců a zaměstnavatelů

Zaměstnavatelé musí ze zákona při inspekci práce poskytovat součinnost. To ovšem neznamená, že by měli za každou cenu rezignovat na svá základní práva. Inspektoři práce mají tendence zjistit skutkový stav, aby mohl v navazujícím řízení. Doporučujeme zaměstnavatelům přizvat právní zástupce při provádění inspekce práce. 

Přiznání pochybení zaměstnavatele

V praxi se často setkáváme s tím, že se zaměstnavatelé snaží usnadnit postup inspektora. Sami pak ve své dobré vůli často přiznávají pochybení, i když by nemuseli a/nebo se žádných pochybení nedopustili. Spoléhají, že věc budou s inspektorem společně řešit smírně a na konci dostanou jen mírný trest. Jak zaměstnavatelé byste se měli uvědomit, že kontrolující inspektor směřuje své kroky pouze ke zjištění pochybení.

Rozhodnutí o sankci však následně provede (na základě učiněných zjištění) zcela jiná úřední osoba. Zaměstnavatelé bývají často nemile překvapeni, když zjistí, co jim hrozí za porušení povinností z pracovněprávních předpisů. Horní hranice sankcí při inspekce práce se pohybují v řádech miliónů korun. I mírná pochybení na straně zaměstnavatele tak mohou vyústit v nepříjemné, statisícové sankce. 

Chraňte svá práva během inspekce práce

Jako zaměstnavatelé byste neměli svá práva při inspekci práce ponechat náhodě. Nenechte se uspat představou, že Vás inspektor bude po provedení zjištění šetřit, pokud se ke všemu přiznáte. Zaměstnavatelé v této oblasti často nevyužijí práva přiznaná zákonem a následně jen s údivem sledují, jakou sankci jim správní orgán udělil. Nespoléhejte se na to, že k vám bude inspektorát práce při udělení pokuty milosrdný. Raději investujte do své ochrany, než abyste následně řešili likvidační sankce. 

Naši advokáti Vám poradí

Připravili jsme pro vás úvodní příspěvek k inspekci práce z pohledu zaměstnavatele. Jde o jeden z častých a nápadných omylů v oblasti pracovního práva, se kterým obracíte na naši advokátní kancelář. Postupně si pro vás připravíme více článků na toto téma v našich pravidelných blogových příspěvcích

Pomohl Vám článek? Budeme rádi za jeho sdílení, abyste nám pomohli šířit osvětu právních povinností pro zaměstnavatele. Nezapomeňte nás sledovat na našem webu a/nebo na sociálních sítích (FacebookInstagramLinkedIn).